Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Çocuklarda Davranış BozukluklarıÇocuğum çok kolay yalan söylüyor? Çocuğumda hırsızlık yapma eğilimi var? Çocuğum küfür ediyor? Büyüklerine hiç saygısı yok? Gibi davranış bozukluğu içinde bulunan öğrencilerin velileri genelde hep aynı söylemlerle yakınmalar yapar. Çocukların olumsuz davranışları ve bunlardan dolayı çok utandıkları durumu değiştirmek için ne yapacaklarını bilmediklerini söylerler. Bu yazı dizimizde bu soruların kökenine inip çözüm üretmeye çalışacağız.

Davranış bozukluklarının kökenine inmek gerekir. Bu anlamda davranış bozukluğu ne amaçla yapılıyor. Bu iyi analiz edilmelidir. Bir çok çocuk dikkat çekmek için sorun yaratır. Sorunlarla bak ben de yaşıyorum ben de bir bireyim beni artık fark et demeye çalışır. Birey olduğunu değerli olduğunu dikkati ancak bu şekilde çekebildiğini size davranışlarıyla gösterir.

Davranış bozuklukları genelde bir durumun eksikliği ile ortaya çıkar. Sevgi eksikliği güven eksikliği olan bireyler genelde çevresine güvensiz olur. Sürekli yalan söylerler ve sözlerinde vallahi billahi gerçek söylüyorum kelimelerini kullanır. Çünkü karşı tarafın kendisine inanmadığını güvenmediğini düşünür.

Davranış bozukluğunun kökenine inmek gerekir. Kişi neden yalan söylüyor. Bazen bizim yaptığımız yanlışlar birilerinin yalan söylemesine neden olabilir. Acaba o kişiyi yalan söylemeye iten neden nedir. Belki de bizim yüzümüzden yalan söylemek zorunda kaldı. Sürekli düşük not alırsan seni döverim diyen bir babaya düşük not alan öğrencinin doğru söylememesi bir bakıma babanın suçu değil midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir