Eğitimin Başlıca Sorunları

Eğitimin Başlıca SorunlarıEğitimci bir baba olarak bu yazı dizimde eğitim sistemimizde gördüğüm eksiklikleri dile getireceğim. Temennim yazı dizimi bir devlet büyüğümüzün görüp eksikleri giderme konusunda gerekli adımları atmasıdır. Eğitim seminerlerinde forumlara bu eksiklikleri sıkılıkla dile getirmişimdir. Bir kerede burada dile getirmeyi bir eğitimci olarak borç bildim.

1-Ders Kitapları: Okullarda ücretsiz dağıtılan ders kitapları oldukça yetersiz içeriğe sahiptir. Bu anlamda okullarda 100 öğretmen varsa bunun 90 tanesi ders kitaplarının yetersizliğinden ve eksikliğinden yakınmaktadır. Bu eksikliği gidermek adına bir çok öğretmen yasal olmayan yöntem olan çocuklara kaynak kitap aldırmayı kullanmaktadır.

2-Eğitim sistemi: Eğitim sisteminde bazı aksaklıklar ve yanlış uygulamalar vardır. Bunun 1 tanesi sınıfta kalma uygulamasının kalkmasıdır. Çocuk çalışsa da çalışmasa da başarılı olsa da olmasa da üst sınıfa geçmesi eğitimde kaliteyi düşürmektedir. Çocuk aman be ne yoracağım kendimi nasıl olsa öyle de böylede geçeceğim deyip derslerine çalışmamaktadır. Sistemin kendisi çocukları tembelliğe itmektedir.

Bir okula bakıyorsunuz akıllı tahtalar projeksiyonlar her şey tamam. Diğerine bakıyorsun tebeşirli tahtada ilk çağı yaşıyor. Okullardaki bu dengesiz teknolojik dağılım adaletsizliktir. Bu anlamda bütün okullar eşit donanıma sahip olmalıdır. Birisini önemseyip diğerini önemsemek haksızlıktır.

4-Eğitim fakültelerinde verilen eğitim yeterli değildir. Lisenin devamı niteliğinde olmaktan çıkıp daha çok uygulama ve mesleki eğitim merkezleri haline gelmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir