Öksürük ve Tedavisi

ÖksürükGöğüs, boğaz ve karın boşluğunda meydana gelen öksürükler genelde 3 gurupta toplanır.
1- Kuru Öksürük: Nezle boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, aşırı sigara kullanımı, sindirim sistemindeki bozukluklar, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp rahatsızlıkları, ses tellerinin hastalanması ile kuru öksürükler görülür.
2-Nöbet Öksürükleri: Boğmaca, ciğer şişmesi, gırtlağın ve hava borusunun tahriş olması, astım gibi durumlar nöbet öksürüklerinin görülmesine neden olur. Bu öksürükte kişi çok az balgam görür.
3-Balgamlı Öksürük: Hastada harıltılar görülür. Hasta balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte oldukça zorlanır. Bronşit, astım, sinüs iltihabı, kalp hastalıkları, ve tüberkülozun işareti olarak balgamlı öksürükler görülür. İhmal edilmemesi gereken öksürük çeşididir. Kişi mutlaka doktora görünmelidir.

Öksürük tedavisi için bir bardak şalgam suyuna 2 tatlı kaşığı süzme bal konur. Karışım 5 dakika kaynatıldıktan sonra sıcak olarak içilir. Bu tedavi 1 hafta boyunca günde en az 2 defa uygulanmalıdır.
Öksürükler büyük hastalıkların habercisi olabilir. Bu anlamda öksürük durumunda mutlaka uzman doktora gidilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir