YGS Hazırlanma Teknikleri

YGS Hazırlanma TeknikleriHayatımıza yön veren meslek seçiminde oldukça etkili olan sınavlardan birisi YGS sınavıdır. Bu sınavdan aldığınız puanlara göre öğrenciler üniversitelere yerleştirilir. Hayati öneme sahip olan bu sınava nasıl hazırlanmalı? Bu sorunun cevabı hayatımıza damga vuracaktır. O yüzden yazı dizimizi dikkatle izlemenizi tavsiye ederiz.

YGS sınavına hazırlanırken şu hususlara dikkat etmelisiniz:

1-DİSİPLİNLİ ÇALIŞMA: Çalışmalarınızı disipline sokmalısınız. Bu anlamda Özel liselere kayıt olup çalışmalarınıza disiplin katmalısınız. Kafanız estiğinde sınava oturup çalışıyorsanız çalışmanız verimli olmayacaktır. Hayat gibi sınav için kendinizi hayatınızı düzene sokmalısınız.

2- PSİKOLOJİK BÜTÜNLÜK: Kendini eve kapatıp sabahtan akşama kadar test çözmek doğru değildir. Sınavı kazanmak için bilgi birikiminin yanında sağlam bir psikolojik yapınızın olması gerekir. Bu anlamda insanların arasına girip sohbetler etmeli enerjinizi boşaltmalısınız. İçe kapanmak, kendinizi insanlardan toplumdan soyutlamak doğru değildir. Sınav önemlidir fakat insan hayatından insanların ilişkilerinden daha önemli değildir.

3-ENERJİNİZİ BOŞALTIN: Halı saha maçlarına gidin. Piknikler yapın gezin eğlenin. Sınav maratonundasınız diye kendinizi eve kapatmanız doğru değildir. Enerjinizi doğru yerlerde doğru bir şekilde boşaltmalısınız. Hayattan kopmayın enerjinizi boşaltacak sizi mutlu edecek etkinliklere katılın.

4- ZENGİN ÖĞRENME ORTAMI: Zengin öğrenme ortamlarına girin. Bu anlamda etüt merkezlerinde etütleri kaçırmayın. Sessiz ve verimli çalışma ortamı olan kütüphanelere sık sık gidin. Zengin öğrenme ortamları sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir